Bir Like’dan İbaret Değil

Günümüz dijital dünyasında sosyal medya trendlerini yakalamak ve aktif olarak kullanmak mecradan bağımsız bir halde neredeyse ‘’meslek’’ haline geldi. Durum buyken Dijital Ajanslara talep çok fazla bir hal almaya başladı.

 
Peki Markalar Dijital Medya Ajanslarından yada Sosyal Medya Ajanslarında Ne bekliyor ? 
 
Öncelikli olarak müşteri markasının pazarlama kısmına en yüksek ihtiyacı olduğu dönemde ajans ile çalışmak istiyor, henüz bir medya planlaması yada kendi içinde pazarlama planı oluşturmadan toplantı ve çalışma yapmak istiyor. 
 
Ajans müşteri ile doğrudan iletişim noktasında temel zorluklar yaşamaya başlıyor ve  ortada sadece somut bir hedef birde bütçe var iken. Bu durumda çoğu ajans müşterinin tam olarak ne istediğini anlamadan markayı ve ürünü anlamadan agresif pazarlama stratejisine başlamış oluyor.
 
Müşteri haklı olarak kısa sürede dönüşler beklerken , ajans harcadığı reklam bütçelerine karşılık aldığı like’ları ve ulaştığı istatistikleri bir başarı olarak müşteriye brief olarak sunuyor. Müşteri haklı olarak Like’lara değil dijital yada sosyal medya’dan gelen ciroları karşılaştırarak tatminsizliği belli ediyor ve işler ajans ve müşteri içinde iyi bir hal almıyor.
 
Kısa vadede ajans harcadığı reklam bütçelerinin karşılığını alamadığını düşünüyor ve ajansı hedef olarak gösteriyor, ajans ise kısa vade’de markayı ve ürünü tanımadan başladığı reklam çalışmaları’nda zamanlamayı ve müşteriyi hedef olarak gösteriyor ve işler iki taraf içinde iyi noktalara gitmiyor.
 
Müşteri ajanstan uzaklaşıp tek kişiyle kendi içerisinde operasyonel çözümleme yapmak isterken ajanslar ise hem müşteri hem para kaybediyor.
 
Bu durumda Biz müşterilerimize herşeyden önce bize ürünü ve markayı anlatması için bir yol haritası planlıyoruz. Ürünü user experience oluşturduktan hemen sonra bir dijital medya planlaması oluşturuyor ve iletişim halinde ilerleme yapıyoruz.

Leave a Reply